Nie trać zębów - o stomatologii zachowawczej

Nie trać zębów - o stomatologii zachowawczej czyli Endodoncja pod mikroskopem Gliwice jakim stanie znajduje się jego uzębienie. Warto jest chodzić na regularne wizyty u dentysty, ponieważ pozwala to na jak najszybsze wykrycie zmian próchniczych. W stomatologii, jak w wielu innych dzie

Dodane: 22-08-2020 01:18
Nie trać zębów - o stomatologii zachowawczej

Wizyty kontrolne u stomatologa

Endodoncja pod mikroskopem Gliwice

Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje usługę przeprowadzania wizyt kontrolnych, podczas których dentysta informuje pacjenta o tym, w jakim stanie znajduje się jego uzębienie. Warto jest chodzić na regularne wizyty u dentysty, ponieważ pozwala to na jak najszybsze wykrycie zmian próchniczych. W stomatologii, jak w wielu innych dziedzinach medycyny, prawdą jest przekonanie, że im szybciej wykryje się zmianę chorobową, tym łatwiej będzie ją wyleczyć. Drobne ubytki powstałe na skutek próchnicy nie są trudne do wyleczenia, ponieważ wystarczy wtedy zastosowanie odpowiedniego wypełnienia. W sytuacji, gdy zainfekowane zostają głębiej położone tkanki zęba konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, które jest bardziej skomplikowanym zabiegiem. Chodzenie na regularne wizyty kontrolne do dentysty może przynieść wiele korzyści. Im szybciej wykryta próchnica, tym łatwiej będzie ją wyleczyć za pomocą mniej inwazyjnych metod. Dentysta przeprowadzający wizytę kontrolną dokładnie obserwuje jamę ustną pacjenta i informuje go o ewentualnej konieczności leczenia.

Zabiegi stomatologii estetycznej

Głównym zadaniem stomatologii estetycznej jest poprawienie wyglądu uzębienia pacjenta, co jest istotnym aspektem dla wielu osób. Stomatologia estetyczna, co ciekawe, nie stanowi osobnej specjalizacji stomatologicznej, ponieważ wiele innych zabiegów spełnia pośrednio cele estetyczne. Część zabiegów stomatologicznych, które wykonuje dentysta, mają na celu przywrócenie właściwych warunków w jamie ustnej i pełnią przy okazji także funkcje estetyczne. Takie zabiegi często są związane z protetyką, implantologią, a nawet ortodoncją. Typowo estetycznym zabiegiem wykonywanym w gabinecie jest wybielanie zębów, które może być przeprowadzane metodą nakładkową lub gabinetową. Jednym z najnowocześniejszych zabiegów oferowanych przez gabinet stomatologiczny jest Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu. Digital Smile Design wykorzystuje nowoczesną technologię do zaprojektowania uśmiechu pacjenta na podstawie fotografii, a później na wdrożeniu odpowiedniego leczenia mającego na celu uzyskanie określonego efektu. Stomatologia estetyczna jest więc dość szerokim pojęciem.

Stomatologia dziecięca jako osobna specjalność

Endodoncja pod mikroskopem Gliwice

Stomatologia dziecięca jest jedną z osobnych specjalizacji stomatologicznych, co może wydawać się nieco zaskakujące, jednak są podstawy ku takiemu podziałowi. Głównym powodem, dla którego stomatologia dziecięca stanowi osobną specjalizację, jest różnica w budowie zębów oraz całego układu narządów i tkanek w jamie ustnej u dzieci w wieku rozwojowym. Zabiegi oferowane przez gabinet stomatologiczny w ramach stomatologii dziecięcej to wypełnienie zęba mlecznego, usunięcie zęba mlecznego, lakowanie bruzd czy też leczenie amputacyjne. Dobry dentysta oferuje także przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej, która pozwala dziecku oswoić się z wnętrzem gabinetu stomatologicznego oraz z samym lekarzem przeprowadzającym zabiegi. Stomatologia dziecięca bywa nazywana także pedodoncją i zajmuje się takimi kwestiami, jak zaburzeniami ząbkowania u dzieci, leczeniem zębów mlecznych, leczeniem zębów stałych niedojrzałych czy też leczeniem chorób błony śluzowej u dzieci. Ponadto stomatologia dziecięca może zajmować się profilaktyką próchnicy, na którą narażone są także dzieci.

Jak wygląda leczenie próchnicy zębów

Jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u dentysty jest próchnica zębów. Stomatologia zachowawcza z endodoncją zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem ubytków powstałych na skutek próchnicy. Jednym ze sposobów chronienia się przed próchnicą jest wiedza, w jaki sposób ona powstaje i jakie niezbędne czynniki muszą wystąpić, żeby próchnica mogła się rozwinąć. Próchnica zębów jest bakteryjną chorobą zakaźną, która atakuje tkanki twarde zęba i objawia się demineralizacją substancji nieorganicznych. Żeby próchnica zębów mogła wystąpić, konieczne są cztery czynniki, takie jak bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Każdy z tych czynników jest konieczny, żeby próchnica zębów mogła wystąpić. W zależności od stadium rozwoju próchnicy dentysta stosuje odpowiednią metodę leczenia. Podatność zębów na próchnicę może być różna u niektórych osób, dlatego też tak ważne jest chodzenie do dentysty na wizyty kontrolne. Próchnica zębów jest najłatwiejsza do wyleczenia we wczesnym stadium, ponieważ wystarczy wtedy oczyścić ząb i wypełnić ubytki specjalnym materiałem. Bardziej zaawansowaną formą leczenia próchnicy jest leczenie kanałowe zęba.